تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
فروشگاه محصولات بهداشتی
چت روم
ای توپی پوزیشنر
خرید ورودی گوگل
Bitmain antminer ks3
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
مدرسه مگ
مدرسه مگ

خوب نیوز


هفت افسانه درباره مسجد جامع اصفهان

پارک ملت تهران در یک روز پاییزی - مجله اینترنتی پاسینیک امروزه عمارت توحیدخانه در حیاط دانشکده معماری دانشگاه هنر اصفهان قرار دارد. بسیاری از این خانه های حیاط دار و دلباز تاریخی که از دوره های مختلف تاریخی در ایران به جا مانده اند با مرمت و بازسازی افراد و ارگان ها به مکانی برای بازدید و اقامت گردشگران تبدیل شده اند و با یک ساعت گشتن در آن ها و یک چای نوشیدن می توان حس رهایی از بندهای زندگی مدرن را تجربه کرد. کمتر دیده شده که در شهرهای مدرن و پیشرفته باغی تاریخی درست در مرکز شهر هنوز پا برجا باشد. اصفهان، یکی از شهرهای تاریخی است که به عنوان پربازدیدترین شهر ایران در مقیاس ملی شناخته میشود، این شهر آن قدر وسعت دارد که آن را نصف جهان مینامند. این سردر قسمت ورود به بازار اصفهان است. به گزارش خبرنگار ایمنا، تا پیش از ساخته شدن میدان نقش جهان، میدان کهنه، بازار و مرکز اصلی شهر اصفهان بوده است. پیش از ساخته شدن ابنیه فعلی در دوره شاه عباس اول، میدان کوشک محل اعدام محکومان به اعدام و برگزاری برخی از مراسم رسمی همچون جشن نوروز بودهاست. این کاخ تماشایی در طول تاریخ شاهد رفت و آمد پادشاهان صفوی بودهاست. کاخ عمارت هشت بهشت و میدان کهنه اصفهان معروف ترین جاذبه های نزدیک به این خانه هستند که کمتر از ۱.۵ کیلومتر با خانه دهدشتی فاصله دارند. این کشور به دلیل قدمت هزارسالهای که دارد، تمدنهای بسیاری را در خود جایداده است.

بین این سه اتاق دو دالان واقع است که یکی به خانه مجاور راه می یابد و ورود به خانه از طریق دالان دیگر تامین می شود. آثاری از تمامی دورههای تاریخی پس از اسلام بجا ماندهاست اما به ویژه آثار دو دوره باشکوه از تاریخ اصفهان یعنی دورهٔ سلجوقی و دورهٔ صفوی برجستگی ویژهای دارد، که هر کدام دارای ویژگیها و سبک معماری یگانه خود است. جدای از تنوع دیدنیهای تاریخی و فرهنگی هر یک از شهرهای ایران، بعضی از شهرها بهمرورزمان در میان گردشگران محبوب شده و شهرت بیشتری را کسب کردهاند. مطمئن باشید که تجربه اقامت در شهرهای تاریخی و سنتی، به یکی از تجربههای فراموشنشدنی و خاطرهانگیز سفرهای شما تبدیل خواهد شد. شما میتوانید به سه طریق خودتان را به آکواریوم استانبول برسانید. در مورد قسمت بیرونی عمارت هم باید گفت که فضای ورودی آن سنگ فرش شده و درون باغ درختان چنار،سرو و باغچه هایی پر از گل های یاسمن و رز به چشم می خورد.بنابر نظر برخی از مورخان این کاخ از تفریحگاه های صفویان به ویژه در فصل تابستان بوده که هشت نفر از محبوب ترین همسران شاهان در آن سکونت داشته اند. تختجمشید در جهان بهعنوان نماد تمدن پارسی ایرانزمین شناخته میشود؛ زیرا این مکان، شکوه معماری کاخ پادشاهان در عصر ایران باستان را به نمایش میگذارد. این اثر تاریخی نما یانگر اوج هزار سال مسجد سازی در ایران است .( همشهری ، خرداد 75 ،5 )کتیبه سردر مسجد به خط ثلث علیرضا عباسی ، خوشنویس پر آوازه عصر صفوی و مورخ به سال 1025 هجری حاکی از آن است که شاه عباس این مسجد را از مال خالص خود بنا کرده ، و ثواب آنرا به روح جد اعظم خود شاه طهماسب اهداء نموده است .در ذیل این کتیبه به خط محمد رضا امامی ، کتیبه دیگری نصب شده که بموجب آن از مقام معماری و مهندسی ، معمار مسجد جامع جدید اصفهان ( در مقابل مسجد جامع عتیق ) یعنی استاد علی اکبر اصفهانی تجلیل شده است .ارتفاع گنبد عظیم مسجد 52 متر و ارتفاع مناره های داخل آن 48 متر و ارتفاع مناره های سردر آن در میدان نقش جهان 42 متر است .قطعات بزرگ سنگهای مرمری یکپارچه و سنگابهای نفیس ، مخصوصاً سنگاب نفیس شبستان غربی گنبد بزرگ که مورخ به سال 1095 هجری است ، از دیدنیهای جالب این مسجد بی نظیر جهان اسلام است .

مثلا در یکی از کتاب های تاریخی که از عالم آرای عباسی به جای مانده، در مورد شرح وقایع پل چیزهایی مکتوب گردیده که این وقایع مربوط به سال 1011 هجری قمری می باشند و تمامی روایات داخل کتاب از زمان بر تخت نشستن شاه عباس تا مرگ او وجود دارد پس با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که در زمان شاه عباس یکم این پل ساخته شده و یا حداقل وجود داشته است. اصفهان، سرشار از هنر و فرهنگ ایرانی و شاهکارهای معماری است که در سطح جهانی و بینالمللی، زبانزد خاص و عام قرار میگیرد. امروزه در شهرهای تاریخی و سنتی ایران، سوئیتهای مختلفی وجود دارد که گردشگران میتوانند با اجاره آنها، لحظاتی خوش از تجربه اقامت در شهرهای تاریخی و سنتی ایران را، در گنجینه خاطرات خود ثبت کنند. در این قسمت، بناهایی وجود داشت که از دوره آق قویونلو و قراقویونلوها به جای مانده بود و جشنهای بزرگ و اعیاد مهم در آن برگزار میشد. برای بازدید از این بنای تاریخی به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. دور میدان را 200 حجره در دو طبقه پوشاندهاند و چهار بنای تاریخی ارزنده در قسمتهای مختلف آن خودنمایی میکنند. شش اتاق تشکیل دهنده این طبقه هستند که با دو راهرو به یکدیگر راه می یابند. حتماً شنیدهاید که میگویند اصفهان، نصف جهان است، این لقب بیدلیل نیست؛ چرا که با شهری کهن و دیرینه طرف هستیم که جایجای آن خاطرههای خوش روزگاران قدیم را در ذهن تداعی میکند. چرا کاخ عالی قاپو اصفهان ساخته شد؟

معماری کلیسای وانک متفاوت است چرا که با خشت ساخته شده و دیوارهای درونی آن را با گچ و در برخی جاها با کاشی تزیین کردهاند. بخش ورودی این آب انبار به صورت سرپوشیده بوده و بعد از آن به راه پله می رسد که از دو بخش سرپوشیده و روباز تشکیل شده است. با سرزدن به این میدان، میتوانید کافه و رستورانگردی کرده و به درشکه سواری بپردازید و از جاذبههای اطراف آن که یکی از یکی دیدنیتر و جذابتر هستند، هم بازدید کنید. از روستاهای دیدنی اطراف اصفهان، روستای هونجان طبیعتی بکر و زیبا دارد و از جاهای دیدنی اطراف اصفهان برای تابستان گردی طبیعت گردها به شمار می رود. مکانهای دیدنی ایران اعم از: جاذبههای طبیعی و جاذبههای تاریخی، آنقدر متنوع هستند که بازدید از تمام آنها به سالها زمان نیاز دارد. شیراز شهر خوشرنگ و لعاب و اصیل ایران است که سفر به آن، خاطرات فراموشنشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. مهم ترین مسائل شامل حمله افغانها، جنگهای داخلی، بیلیاقتی بعضی از پادشاهها و انتقال پایتخت از اصفهان است. مرحله اول ساخت این بنا در سال ۹۷۱ خورشیدی و پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان توسط شاه عباس اول ساخته شد، این کاخ در مرحله اول تنها به عنوان ورودی سایر بناها و مجموعه کاخ های سلطنتی شناخته میشد. زمانی که صفویان به قدرت رسیدند و اصفهان را به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند، این شهر وارد عصر جدیدی از شکوفایی و تمدن شد.

این میدان مکانی برای تجارت بازرگانان بوده و هنگام عصر، زمانی که همهمه و شلوغی بازار محو میشد، این میدان به مکانی برای هنرنمایی شعبده بازها، آکروبات بازها و تماشاچیان کنجکاو و مشتاق تبدیل میشد. در این بازار یک تکیه وجود دارد که در قرن ۱۳ ساخته شده و بسیار زیبا و دیدنی است. کارلادان یکی از روستاهای معروف منطقه ماربین باستان است. محله باغ فردوس در منطقه 1 شهر تهران و شمال شهر قرار دارد. عکاس: مظفر کشاورز محمدیانگلستانکوه منطقهای با اقلیم کوهستانی است که در کویر مرکزی ایران و در نزدیکی شهر خوانسار قرار دارد. این قنات در محله ی آبشاهی و خرمشاه یزد مورد استفاده واقع می شده و سرانجام باغ دولت آباد را مشروب می نموده است. بین باغ و عمارت دو پلکان قرار دارد که یکی در قسمت شرقی عمارت و دیگری در قسمت غرب آن است. هر یک از این سطوح تزیینی در یک قاب قرار دارند که از دو رشته کاشی موازی به رنگ سیاه و فیروزه ای تشکیل شده است. این محله تاریخی پر است از کوچه پس کوچههای باریک و طولانی با خانههای خشتی که هر کدام روایتگر داستانی از یک دوره تاریخی هستند. در این سازه مراسم هایی برای فوت این مرده ها به کار گرفته می شده، یکی از اتاق ها نیز برای سوزاندن اموات کاربرد داشته است. بافت قدیمی شهر بوی کهن هنر معمارهای ایرانی را دارد، آمیخته ای از سلیقه و ظرافت در قامت بادگیرهایی که سر بر آسمان افراشته اند و طاقی هایی که حفاظ کوچه ها شده اند، سایه ای مدام و بادی که زیر طاقی ها می وزد تا خنکای جان باشد انسان ایرانی سالها پیش در معماری اش انگار به نبرد با گرما رفته است. از قسمت ایوان که عبور کنیم، ناحیه ای وجود دارد که نسبت به سطح ایوان کمی مرتفع تر است.

از طرفی دیگر، برخی از صاحبنظران بر این عقیده بودند که نامگذاری این مجموعه، برگرفته از نام قبیله شاهی پارسیان است. میدان نقش جهان اصفهان که با بازاری دو طبقه احاطه شده، به سبک معماری دوره صفویه ساخته شده است. سردر قیصریه قبلا بنایی سه طبقه بوده اما امروزه تنها دو طبقه از آن به جای مانده است. قسمت جنوبی خانه دهدشتی تقریباً به تقارن قسمت شمالی است و به همین ترتیب طراحی شده است، با این تفاوت که یک تالار بزرگ و دو ایوان در قسمت جنوبی قرار دارد. اقامت، یکی دیگر از مواردی است که برای تمامی گردشگران جایگاه ویژهای دارد. این عقیده شخص من نیست ، سایر اروپائیان هم که در فن معماری و مهندسی تخصص دارند با عقیده من همراهند. در معماری خانه ها و کوچه ها جهت وزش باد و تابش خورشید در نظر گرفته شده است. در بناهایی که قسمت سکونتگاه و هم ساختمان های حکومتی در آن ها واقع شده است معمولا بخش اندرونی از بخش های دیگر متمایز می شود و حتی برای ورود به بخش سکونتگاه درب آن وجود دارد . قدمت این بنای تاریخی به قرون هفت و هشت باز میگردد و از نظر تاریخِ هنر و معماری، بسیار بااهمیت است. برای تزئین تالار مرکزی کاخ از نقاشی های بی نظیری که بیانگر مهم ترین وقایع تاریخی دوره های مختلف هستند استفاده شده است. این بنا در سال 725 هجری قمری بنا نهاده شده است و محل دفن سید رکنالدین محمد قاضی است.

این مسجد در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این مسجد به شیخ لطف الله جبل عالمی، از علمای بزرگ دوران صفوی منسوب شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میدان نقش جهان اصفهان علاقهمندان زیادی در همه جهان دارد و در هشتم بهمن ماه سال 1313، این مجموعه عظیم تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. حدود ۲۰۰ سال قبل، در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، مجموعهای به نام مجموعه خان یزد در شهر یزد احداث گردید. این ساختمانی بسیار زیبا و قدیمی بوده و دارای نمایی چشمگیر در مرکز شهر میباشد. محراب کلیسا که در قسمت شرقی بنا قرار دارد، دارای دو اطاقک مستطیل شکل در دو سوی آن میباشد. میدانی که شکوه تاریخی اصفهان را به رخ میکشد. معماری این پل چه در زمان گذشته و چه در زمان حال یک شاهکار محسوب میشود بنابراین حفظ این اثر فرهنگی و تاریخی بسیار حیاتی و مهم است. زمان و ساعت بازدید از کاخ عالی قاپو بین ساعات ۹ تا ۱۸:۳۰ است و ساعات بازدید از مساجد میدان نقش جهان نیز به برنامه عبادتی آنها بستگی دارد. کاخ عالی قاپو در چند طبقه ساخته شده است؟ یکی از مهمترین دانستنی های میدان نقش جهان، آشنایی با رستورانهای آن است تا اگر هوس غذای محلی به سرتان زد، بتوانید گزینه مناسبی را پیدا کنید.

اگر میخواهید در محیطی شبیه به اقیانوس قدم بزنید و گونههای مختلف جانوری آب شور و آب شیرین را از نزدیک ببینید، به اولین بخش آکواریوم اصفهان یعنی فلت آکواریوم یا آکواریوم قاب دیواری بروید. بهشت یا وهشت به معنای بهترین زندگی است و این بهشت به شکل باغی سبز، خرم و زیبا مجسم میشدهاست. ستی به معنای بانویی بلند مرتبه بوده و از کلمه سانسکریت سات گرفته شده است. اصفهان به دلیل توریستی بودن دارای هتلهای متعدد با کیفیتها و درجات گوناگون است. بهشت آیین دقیقاً جای است که برای اقامت های زمستانی از آن استفاده می کنند و این امر به دلیل قرار گرفتن رو به آفتاب است و در بزرگی روبروی بهشتی قرار دارد. پیش از این در محلی که اکنون میدان نقش جهان قرار دارد باغی به همین اسم وجود داشته که دلیل نام گذاری میدان نیز همین موضوع است. کاشی هفت رنگ از ابداعات دوره عباسی است که پس از یک دوره طولانی معرقکاری در معماری ایرانی در بناهای کلاسیک اصفهان به کار میرود. برای اجاره سوئیت در اصفهان، بهتر است شما قبل از آن که عازم سفر شوید، آن را رزرو کنید؛ زیرا در برخی از فصلها سیل بالای گردشگران سبب میشود تا شما نتوانید در مکان مورد نظر، سوئیت انتخابی خود را رزرو نمایید. برای رزرو هتل در اصفهان هم پیشنهاد میکنیم هتل های نزدیک به میدان نقش جهان را انتخاب کنید تا به جاذبهها دسترسی بهتری داشته باشید. هتل پنج ستاره پارسیان آزادی بیشک محبوبترین، مجللترین و بهترین هتل در تهران و ایران محسوب میشود.

میتوانید به کافه آزادگان (قهوه خانه چاه حاج میرزا) که یکی از بهترین هتل های اصفهان به شمار میآید بروید و از خوردن غذاهای محلی آن لذت ببرید. مردم عامه نیز جواز گردش در باغ ها و خوردن میوه ها را داشتند. در زمان شاه عباس اول و جانشینان وی این میدان محل بازی چوگان، رژه قشون و برگزاری آئین ها و جشن ها و نمایش های گوناگون بوده است. اصفهان، قاب پر رنگ این عمارتها است. این ماهی ها دارای قابلیت تغییر رنگ نیز هستند و به عنوان مثال زمانی که در معرض استرس شدید هستند به پشت صخره ها می روند و رنگ شان مشکی و لکه های خاکستری بر روی بدن آنها پدیدار می شود. در چهار طرف میدان دکان هایی قرار گرفته است که در مقابلشان سایبانی راهرو گونه قرار دارد و سر در دکان ها هلالی شکل است. مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای حیرتبرانگیز و صدالبته تحسینبرانگیز در ایران زمین است. میدان چوگان نقش جهان، محیطی به مساحت ۸۳۵۰۰ متر مربع بوده و الگوی ساخت بسیاری از زمین های چوگان معروف دنیا قرار گرفته است. نقش جهان میدانی به شکل مستطیل است که به درازای ۵۶۰ و عرض ۱۶۰متر ساخته شده، در چهار ضلع میدان عمارت عالیقاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر و ورودی بازارقیصریه وجود دارد. این عامل تقارن که در طرح درونی و بیرونی کاخ در میان تمامی خطوط نقوش و زوایای گوناگون عمارت وجود دارد، چشم را به سمت معینی که نماد قدرت و حکومت که همان شخص شاه یا حاکم است هدایت میکند و این بخش همان ایوان ستون دار است که در ادامه به طور کامل با آن آشنا خواهیم شد. در روش اول که می توان آن را مهری نامید، بعد از بند کشی بین دو آجر و قبل از خشک شدن ملات، نقوش را با یک قالب بر ملاط می کوبیدند.

دقیقا با وارد شدن به میدون انگار به یه دنیای دیگه پا می ذاری. شکوه اولیه نقش جهان، درست در زمان حکومت آخرین پادشاه صفوی و با خشک شدن جویهای اطراف میدان و در نهایت، حمله اشرف افغان به اصفهان از بین رفت. با آغاز دوره پهلوی اول تمامی ابنیه اطراف میدان بطور کامل بازسازی شدند. آتشدان به نحوی آتش را به نمایش میگذاشت که از تمامی پنجرهها و بخشها قابل دیدن باشد. گنبد و منارههای مسجد امام یا همان مسجد شاه، یکی از اولین مناظری هستند که در میدان نقش جهان، به چشم میآید. در ضلع غربی میدان نقش جهان عمارت عالی قاپو به عنوان محل زندگی شاه وجود دارد، "عالی قاپو" در ترکی به معنی "درگاه یا سر در بلند" است. مسجد شیخ لطف الله یکی از معروفترین مساجد و جاذبههای ایران در میان گردشگران ایرانی و خارجی است. عمارت ساعت (که به کلی تخریب و بنای مسجد شیخ لطف الله بجای آن ساخته شد)، سرستونهای مرمرین که احتمالا از تخت جمشید شیراز به اصفهان آمده بودند(یکی به چهلستون منتقل شده و دیگری در موزه ایران باستان تهران قرار دارد)، ۱۱۰ عراده توپ اسپانیایی (غنیمت فتح جزیره هرمز به وسیله امامقلی خان) و میله قپق به ارتفاع چهل متر در مرکز میدان (که امروزه به کلی از میان رفتهاست) از آنجملهاند. میدان نقش جهان در مرکز اصفهان، قلب این شهر است، قلبی که زیبا ترین نقشها و طرحها در پیکر شهر در آن حک شده است.

قشم، یکی از جزیرههای دیدنی ایران است که علاوه بر مکانهای تاریخی و جاذبههای گردشگری، مراکز خرید بسیاری دارد که گردشگران میتوانند با هر سلیقهای، وسایل مورد نظر خود را تهیه کنند. بازدید از میدان امیر چخماق در هر ساعت روز جذابیت خاص خود را دارد اما بازدید از آن در شب به خاطر نورپردازیهای چشم نواز گردشگران را مبهوت خود میکند. و در کنار همه اینا بازار قیصریه و صنایع دستی اصفهان که جذابیت نقش جهان را بیشتر کرده. هرکدام از این عناصر نمادی از زندگی آن روز مردم هستند، نمادهایی از شاه و دربار، دین، معماری و بازار. نه اینکه فقط از تاریخی و معماری و هنری همه چیز شگفت انگیز باشه بلکه محیطش کاملا متفاوته. ایران با هزاران سال قدمت، شهرهای تاریخی و سنتی متعددی دارد که هر ساله، توجه گردشگران بسیاری را بهسوی خود جلب میکند. مسجد جامع یا مسجد شاه را میتوان برجستهترین مسجد اصفهان نامید، کاشیکاریها و معماری مهندسی شده و ماهرانه آن شگفتی هر بینندهای را برمیانگیزد. امروزه نام رسمی این میدان، میدان امام یا میدان امام خمینی است. همچنین، توجه داشته باشید که خیابان سپه از خیابانهای پرتردد اصفهان است و پارکینگهای زیادی دارد. برای رفتن به میدان نقش جهان، باید از خیابان سپه در غرب و از خیابان حافظ از سمت شرق به سمت آن بروید.

یه بریونی توی خیابون سپه که اسمش یادم نیست اما فضاش نوستالژی داره و یه شربت خونه هم تو ورودی بازار میدون، دست چپ. در دو ضلع میدان، بناهای مذهبی و مساجد و در ضلع دیگر آن، یک کاخ معروف و ورودی بازار اصفهان قرار دارد. این کاخ بین سالهای ۹۷۳ تا ۹۷۷ هجری و به دستور شاه عباس اول ساخته شد. مسجد شیخ لطف الله، چهار قرن پیش و به دستور شاه عباس اول ساخته شد. مسجد امام در سال ۱۰۲۰ هجری و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. همچنین تعداد ۹۱۶۴ قطعه پرنده در سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی در سال ۱۳۹۴ شمارش گردیدهاست. برای آشنایی با میدان نقش جهان اصفهان، با ما در مجله گردشگری فلای تودی سوار بر پرنده خیال، همقدم شوید تا گوشه به گوشه این میدان زیبا را از قدیم تا به حال، با هم بگردیم. با مجلهی گردشگری سپنجا همراه باشید تا این سازههای کاربردی و زیبا را بهتر بشناسید. همچنین بعد غذا، بهعنوان دسر برای شما شیرینی یزدی همراه با چای تازهدم سرو میکنند. دیوارهای این مسجد با کاشیهای زرد رنگ تزیین شده که به همراه کاشیهای کرم، نخودی و سقف آبی رنگ، چشمانداز زیبایی را ایجاد میکند. مؤلف جامع مفیدی در این باب می گوید : « خواجه ابوالمعالی در زمان خود ، در محله ابوالمعالی که به اسم خواجه نیکونهاد موسوم گردید درشهور سنه سبع وثمانین و ثمانین و سبعانه( ۷۸۷ه ق ) به قرب مدرسه نظامیه طرح مدرسه عالی اساس انداخته … مثلاً وقتی برای دیدن مسجد جامع اصفهان به بخش شمال شرقی این شهر میروید، میتوانید به جز این اثر باشکوه از آثار دیدنی دیگری همچون مدرسه کاسه گران، خانه شیخ بهایی، خانه بهشتیان و امامزاده هارون ولایت هم بازدید کنید.برچسب ها : ,

شنبه 22 مهر 1402  توسط مدرسه مگ  |

 
 

 

 

1402

 

چگونه تخت های سفید را تمیز می کنید؟
آهنگ جدید محسن ابراهیم زاده به نام «اگه واسم روزگار بدتره واسه تو که دیگه خیلی راحت تره»
خواص مکانیکی ورق فولادی 304
علائم و درمان آرتروز در تخصص ارتوپدی
مهاجرت به قبرس
معرفی روش ذخیره اطلاعات در اکتیودایرکتوری | ساختار ذخیره اطلاعات
آهنگ جدید محسن چاوشی به نام «یه روز دیدمتو تازه شدم از نو»
ایجاد وب سایت را از کجا شروع کنیم؟
سه روش‌ها کارآمد برای دریافت بیشتر از افزایش فالوور اینستاگرام
هفت افسانه درباره مسجد جامع اصفهان
5 بزرگ‌ترین دهکده جهانی دبی اشتباهاتی که به راحتی می‌توانید از آنها اجتناب کنید.
پایین بودن لگولند دبی
برنده تاکتیک برای جواهرده رامسر
10 فایده کرم صورت را بشناسید
هارد دیسک
قصه هایی پر سود که درباره دبی مال بیاموزید
چهار عالی هک افزایش فالوور اینستاگرام
9 ویژگی جدید یخچال فریزرهای امروزی
آهنگ جدید حمید هیراد به نام «دریا»
بهتر است صندلی ماشین را با چرم یا پارچه بپوشانید

 

 

RSS 2.0
<
تعداد آنلاین : 6
بازدید امروز : 437
بازدید دیروز : 1605
هفته گذشته : 5586
ماه گذشته : 43252
سال گذشته : 119779
بازدید کل : 119779
تعداد پست ها : 60
تعداد نظرات : 0
Blogtez